Książę i Żaba




Dnia 18 grudnia odbyła się pierwsza premiera w naszym teatrze. Wystawiliśmy nasze autorskie przedstawienie pod tytułem: "Książę i Żaba"! Premiera okazała się sukcesem, ale za nim do niej doszło musieliśmy przejść przez wiele trudności. A kartony za postaciami na zdjęciu są jedną z nich... Wszystko zaczęło się od pierwszego spotkania projektowego, które odbyło się dnia 25.10.2017 roku na dwa miesiące przed premierą. To wtedy zebraliśmy się po raz pierwszy...



I przedstawiliśmy podział na grupy, który początkowo prezentował się tak:

Grupa Aktorska : Marzena Nowicka-Robak (opiekun), Marysia Patok (szef), Aleksandra Lipska, Agnieszka Tybura, Madzia Jaruchowska, Lilia Ślebioda.

Grupa Scenograficzna : Małgorzata Łowiecka (opiekun), Monika Machut (szef). Kasia Jaruchowska, Maja Lisiecka, Basia Czerwińska, Martyna W. , Marcel Farasiewicz i Adam Radomski.

Grupa Scenariuszowa : Rafał Nowicki (opiekun), Rafał Pankowski (szef), Krzystof Krypczyk, Mikołaj Tybura, Natalia Farasiewicz, Natan Drzymalski, Janek Koczyk.



Po podziale na grupy o czym więcej można przeczytać w artykule dotyczącym powstania Teatru, grupa zdecydowała, że pierwszą sztuką, którą wystawimy będzie nasza autorska tragedia.


ETAP I - PISANIE SCENARIUSZA
Grupa scenariuszowa przystąpiła zatem do pracy, a reszta uczyła się współpracy między innymi budując mosty, co na classroomie zostało zapisane w nastepujący sposób:

"Na ostatnim spotkaniu (02.10.2017r) budowaliśmy mosty, to zadanie miało pomóc zrozumieć uczestnikom czym jest współpraca między projektami. Toteż jedna grupa otrzymała taśmę, druga nożyczki, a trzecia kartki papieru. Z każdej z tych rzeczy co prawda da się zbudować most, jednakże by był on piękny i efektywny należało współpracować z innymi grupami i wymieniać się materiałami.Końcowym efektem było powstanie trzech mostów: Mostu stałego (mogącego utrzymać ciężar 80kg) autorstwa grupy aktorskiej, mostu zwodzonego, którego autorem byli scenarzyści i mostu do szybkiego demontażu (kładki), który to stworzyła grupa scenograficzna. "

Niestety żadne zdjęcia się nie zachowały. Pierwszym projektem grupy scenariuszowej miała być sztuka pod tytułem "9 miesięcy", historia o kobiecie w ciąży podczas wojny, o konflikcie nowego życia z zewsząd ogarniającą człowieka śmiercią. Pomysł okazał się jednak zbyt trudny w realizacji i już październiku pojawiła się pierwsza wersja komedi "Książę i Żaba", która początkowo zawierała 15 stron tekstu sztuki, a po miesiącu, po "dorymowaniu" jej przez Mikołaja Tyburę już 20, a wystawiany na premierze posiadał 21 stron wraz ze stroną tytułową. Prócz scenariuszopisarzy duży wkład w prace nad tekstem mieli aktorzy, którzy sami w późniejszym etapie proponowali nam poprawki i dodatkowe kwestie.


ETAP II - CASTING


Tydzień po wspólnym odczytaniu scenariusza przystąpiliśmy do castingu na role damskie:


Po godzinie ciężkiego sprawdzania umiejętności naszych aktorek, udało nam się dopasować dziewczyny do ról. Lista prezentowała się w następujący sposób:
Księżniczka - Aleksandra Lipska
Piękna - Agnieszka Tybura
Wiedźma - Lilia Ślebioda
Brzydula - Maria Patok
Leśny Duch I - Magdalena Jaruchowska



W następnych tygodniach wyłoniliśmy aktorów do pozostałych ról:


Książę - Mikołaj Tybura
Żaba - Rafał Pankowski
Król - Janek Koczyk
Królewicz - Krzysztof Krypczyk
Leśne Duchy - Barbara Czerwińska, Tymoteusz Patok, Natan Drzymalski i Maja Lisiecka.
Sprzedawczyni - Katarzyna Jaruchowska


ETAP III - PRÓBY I TWORZENIE SCENOGRAFII



To tutaj dopiero pojawiają się prawdziwe trudności. Próby wyznaczyliśmy na dwa, a później na trzy terminy. Były to poniedziałki podczas pasma projektowego, a także czwartki i poniedziałki o godzinie 13:50. Premiere wyznaczyliśmy na dzień 18 grudnia 2017 roku, na godzinę 17:00 by wszyscy mogli przyjść. Na wszystko mieliśmy około miesiąc czasu, ale pieliśmy się po zwycięstwo, co dobrze ukazuje Victoria ukazywana przez Agnieszkę. Na pierwszej próbie okazało się, że nikt w domu nie czytał swojej roli i trochę zajęło nam dukanie...

Frekwencja jednak dopisała!



Grupa scenograficzna wystartowała niestety z opóźnieniem, jak okazało się później, kiedy mogli pracować nad zbieraniem materiałów, siedzieli w miejscu czekając na scenariusz. Przez złe zarządzanie i nie przemyślenie pewnych kwestii musieli oni wiele pracy nadrobić, toteż zaczęli się również spotykać częściej. Przez długi czas, choć były pomysły na same malunki, to nie było płótna by móc malować. Nawoływaliśmy do przynoszenia kartonów, jednakże dopiero tydzień przed premierą udało nam się zyskać porządne 15 kartonów, które użyliśmy do tworzenia tła dla naszego przedstawienia. Kartony przyniosła Agnieszka.




Praca ruszyła do przodu. Kartony zaczęły być malowane. Natomiast każdy z aktorów miał sobie sam zorganizować strój, by nie obciążąć bardziej grupy scenograficznej.


ETAP IV - LĘK I OBAWA, TUŻ PRZED PREMIERĄ

W każdej, nawet najlepiej przygotowanej grupie w momencie kulminacyjny przychodzi zwątpienie, czasem jest ono małe, ledwie zauważalne, a czasem grozi katastrofą. Nam osobiście było bliżej do tego drugiego. Na tydzień przed przedstawieniem jedna z aktorek zrezygnowała z odgrywania swojej roli. Wciąż brakowało nam niektórych elementów scenografii i niektórzy z nas obawiali się, co było zrozumiałe, że się nam nie uda. Co więcej odczuliśmy teraz błąd popełniony przez mnie, to jest nie przewidzenie potrzeby sceny. Wszystko zaczęło się sypać, drewniane palety, z których mieliśmy zbudować scenę, zniknęły. Aleksandrze udało się jednak dostarczyć, niebieskie plastikowe palety, które pokryte kartonami posłużyły nam do budowy sceny. Mimo to atmosfera była napięta i trzeba przyznać, że pojawiły się nawet zły. A ileż osób chciało zmienić grupę projektową!


ETAP V - DZIEŃ PREMIERY



Tak więc premiera dnia 18 grudnia stała się bardzo wątpliwa, z tego też powodu musieliśmy zwrócić się do dyrekcji o zwolnienie uczniów z zajęć. Wniosek ten został rozpatrzony pozytywnie! Stworzyliśmy konkretny plan działania, który miał pomóc nam dobrze przygotować się do premiery. Udało się nam namówić aktorkę, która zrezygnowała, do odegrania roli. Tego dnia zostały ukończone wszystkie z czterech zaplanowanych teł. Aktorzy mieli okazję odbyć dwie próby, a po południu usłyszeć miłe słowa podzięki za pracę. Później była przerwa i przeniesienie scenografii na salę gimnastyczną szkoły podstawowej numer 60.


ETAP VI - PREMIERA



Dnia 18 grudnia odbyła się pierwsza premiera Teatru ADEON pod tytułem "Książę i Żaba". Na sali zasiadało około 50 osób, które nagrodziły aktorów śmiechem i brawami. Dziewczyny otrzymały nawet kwiaty! Nie obyło się oczywiście bez wpadek, ale trzeba pamiętać, że wystawialiśmy je wtedy po raz pierwszy i po premierze już nikt nie chciał odejść z teatru. Żyli długo i szczęśliwie, a dwa dni później zagrali w Oliwskim Ratuszu Kultury.



Komentarze

Popularne posty